23. Esquel, Futaleufú

18.02.2023

18.2

Při dalším plánování cesty mi asistoval Honza. Objevil, jak se dostat na místo, které jsme před pár týdny, když jsme jeli Argentinou na jih, minuli. Jsme dnes totiž nejblíže trase, kterou jsme tehdy absolovali a nedaleko se nachází město Esquel, kde se má nacházet jakési železniční muzeum.

Znamená to, že místo přímé cesty do Futaleufú odbočíme z hlavní a musíme přejet zpět do Argentiny horským průsmykem u Carrenleufú a horami dojet do Esquelu. Cesta byla hezká, samá šotolina a přechod do Argentiny určitě nejmenší z těch, které jsme kdy projížděli. 

Do Esquelu dorážíme k večeru a rovnou zajíždíme do nejbližšího kempu. Tentokrát se výběr moc nepovdl. Byl příšerný. Písek, rámus, mejdany a několik nekoordinovaných repráků kolem. Nějak jsme noc přežili.

19.2

Ráno se s nadějí vydáváme na prohlídku města. Ale nejdříve snídaně. Kolem nás projíždí desítky cyklistů s čísly na kolech. Zřejmě ta epidemie cyklistýdy dorazila i do Patagonie. My se těšíme na dvě zajímavosti, které jsou spojeny s tímto městem. V provozuschopném stavu udržovaný vlak s parní lokomotivou a kameno-železitý meteorit s olivínovými krystaly uvnitř, který nalezl v roce 1951 místní farmář a vážil 755 kg.

Při snídani prohledáváme internet a dozvídáme se, že pokud chceme vidět meteorit, musíme zajet do New Yorku, do muzea. To si museli ti amíci koupit celej???? Třičtvrtě tuny a tady nenechali ani kousíček, nenažranci. Co se dá dělat.

Nalézáme jízdní řád parního vlaku a probíráme, zda tříhodinovou cestu, která je součástí projlídky, absolovujeme. Po provedení skupinového pozitivního rozhodnutí ale zjišťuji, že od prosince do včerejška jezdil vlak vždy v pondělí, čtvrtek a neděli a ode dneška jezdí v úterý, pátek a sobotu. Dneska je neděle. 

Nalézáme nádraží, kde stojí souprava, ale bez lokomotivy. Ani po prohlídce přilehlých skladišť nenalézáme hledaný stroj a zklamaně opouštíme tohle město. Jedinou lokomotivu jsme viděli na jakési výstavě uprostřed hlavní silnice. Alespoň něco.

Vracíme se přes hranice a Futaleufú do Chile. Cestou narážíme na akci místních farmářů. Nefalšované rodeo. Pro všechny je to zážitek, tak tam trávíme část odpoledne. MIlan nevydržel a zakoupil suvenýr. Jak ho doveze domů nevím.

Večer uleháme v kempu u jezera Yelcho. Zítra nás čeká náročný den, protože dorazíme do oblasti, de končí všechny silnice a musíme se dostat na některý z trajektů.