27. …a to je konec, přátelé

05.03.2023

Sedíme a Milanem na letišti a srovnávám si v hlavě, co všechno jsme za dva měsíce zažili. Bylo toho tolik, že se mi místa i události míchají dohromady.

Honzu s Petrem jsme nechali v San Antoniu. Mají před sebou ještě asi 4 měsíce na tomhle kontinentu, zatímco my se vracíme domů. Naše motorky jsou v celním skladu, kde jsme je předevčírem odevzdali a připravili na cestu přes oceán. Cely včerejšek jsme strávili v San Antoniu, viděli jsme malý karneval, spoustu lidí bavících se v sobotu v centru města a večer jsme z okna hotelu nedobrovolně a do pěti do rána poslouchali diskotéku z protějšího domu. Alespoň jsem si nastřádal spánkový deficit do letadla. 

Máme za sebou úžasnou cestu přes Chile a Argentinu, o které budu ještě jistě mnohokrát vyprávět. Tady je ale pár udajů:

  • 4 chlapi ve středním věku
  • celkem i s lety 68 dní
  • bez většího zranění, kromě Petrova ramene a modřiny o rozměru čtvrt metru čtverečního
  • motorky až na malé poruchy dopadli dobře
  • ujeli jsme 14 953 kilometrů po jižní části jihoamerického kontinentu
  • Nejvyšším bodem cesty byla observatoř ACT v oblasti Atacama 5150 mnm
  • nejsevernějším bodem 22°16' jižní šířky pod horou Cerro del Inca nad dolem Chuquicamata
  • nejjižnějším bodem pak 54°58' jižní šířky na Ohňové zemi na břehu kanálu Beagle

Potkali jsme stovky lidí, poznali, jak příjemní a pohodoví lidé v Chile a Argentině žijí. Dozvěděli se hodně o jejich historii i současném životě. Poznali jsme vítr o rychlosti 85 km/h, teploty od 5 do 38°C, déšť i kroupy, dálnice, silnice, šotoliny i lesnií cesty, spoustu kempů a hotelů. 

Více než ve městech se nám líbilo v přírodě, která je tu nesmírně rozmanitá a krásná. Andy mají nejrůznorodější krajinu ze všech velehor na světě a v jejich jižní části, kterou jsme projížděli od pouště Atacama až po jižní Patagonii, se vypínají nejvyšší hory Ameriky. Viděli jsme několik ledovců a sopek, i činných. Rozjímali o historii objevování světa při překračování Magellanova průlivu. 

Nikdy na tu cestu nezapomenu. 

Mějte se krásně a děkujeme za sledovaní našeho příběhu.  

Petr s Honzou budou dál pokračovat v psaní zpráv zde: