...... nebojte není

05.03.2023

Ahoj, dostal jsem za úkol zkontrolovat Honzův text a zjistil jsem, že chybí úvod. Tak tedy nejdříve poděkování. Buď ze smutku, anebo jen z roztržitosti jsme zapomněli Martinovi poděkovat za obětavé vedení výpravy. Není jednoduché naplánovat byť jediný den aby se zavděčil všem. A k tomu ta banda neukázněných nevděčníků a podle Martina rozvracečů. Takže Ti teda pěkně děkujeme, že jsi se za cenu vlastního nekomfortu a možná i stresu o nás hezky staral a bezpečně a s přehledem na čas, dovedl zpět na začátek naší cesty. Bude nám po Vás smutno. 

A teď už Honza

Je neděle 5.3.2023 za kamarády se zavřely dveře taxi a my jsme osiřeli.

A tak je načase zrekapitulovat jak to tu vlastně je. 

Doprava: Na pravidlo pravé ruky zapomeňte, po mnoha pozorováních z kaváren to vypadá, že kdo dřív přijede, ten dřív vjede do křižovatky. Ti co jedou rovně, mají přednost před odbočujícími. Řidiči jsou ohleduplní moc netroubí a chodcům dávají přednost, jak jen to vypadá, že chtějí přejít ulici.

Spolu s auty a chodci se po ulicích pohybují psy. Jejich kratochvílí je běžet vedle auta nebo motorky a štěkat. V praxi to vypadá tak, že pes nebo častěji psi stojí na silnici u chodníku a vybírají si oběť. Když když jede něco co je zajímá, rozběhnou se s autem a štěkají jako blázni. Běží asi 20m a pak se vrátí na místo startu a znovu vyčkávají. Zjevně velká sranda. Pokud se chce pes dostat na druhou stranu silnice spořádaně ve většině případů přechází po přechodu. Pokud je řízen světly, počkají až jdou lidi.

Tankování probíhá tak, že řidič ani nevystoupí z auta a zaměstnanec natankuje a přinese terminál na kartu, pokud neplatí v hotovosti. V Chile vychází benzín na 35 korun, zato v Argentině na 9,50.

Co se týká placení kartou, tak v Chile zaplatíte kartou úplně všude, i ve stánku na tržišti. V Argentině to je horší, jsou oblasti kde vyžadují hotovost a ujedete 300km a s kartou není problém. Pokud potřebujete hotovost bankomatů je relativně všude dost, akorát jste omezeni výší maximálního objemu peněz. V Argentině to je na naše koruny cca 3000 ale to musíte najít správný bankomat. Jinak spíš narazíte na výběr max. 1000 korun v přepočtu. V Chile to je lepší, běžně 7000 korun, místy i 15000 korun v přepočtu. K tomu je připočítán poplatek za výběr. Co se týče výběrů z bankomatu a také placení kartou v Argentině tak záleží u jaké banky máte doma účet. Pro ČSOB je kurz za jedno argentinské peso 0.13 koruny, u Monety a Mbanky 0,07 koruny.

V Argentině je vidět, že to je chudší země než Chile ale v obou zemích jsou příjemní lidé a přátelští. Jo a ještě jednu zvláštnost má Argentina, odhadem tak 75% dívek chodí bez podprsenky. Co se týče žen obecně v Chile jsou poněkud více při těle a s větším pozadím. V Argentině se více  podobají evropankám ale mají o něco více kil v průměru.

Domy jsou stavěny jako jednopatrové dřevěné a velice jednoduché. Kuchyň, obývací pokoj a dvě místnosti a k tomu koupelna se záchodem. Toaletní papír se zásadně hází do koše a někdy to je zážitek. Často bývá el. rozvod i ve sprchovém koutě a tak je pro evropana, který je chráněn všemi možnými a nemožnými předpisy, poněkud stresující očista.


Tak to je pro dnešek vše. Mějte se tam v Evropě krásně a příště zase něco přidám. Zítra vyrážíme do Santiaga nakoupit filtry pro naše milášky a pak dále na východ do hor.

Honza