Západní Balkanidy

17.06.2024
Balkanidy je soubor pohoří, které se táhne od Srbska přes Bulharsko až k Černému moři. My projíždím jejich západní část, tzv. Předbalkán. a je to rozhodně nejnáročnější část naší letošní cesty. 

Opět projíždíme hlubokými smíšenými lesy po kamenitých nabo pisčitých cestách, občas vymletými vodou až na skálu nebo kameny. Řízení na takových cestách vyžaduje plné soustředění a to je v takovém vedru dost náročné a občas se nevede. Petr (H) se svou trochu těžší Bobinou statečně bojuje, ale když se pár kamenů postaví proti, můžou oba zaparkovat v křoví. 

Naštěstí jsme se nedočkali žádné ujmy na zdravíma nervy si vyléčli v klášteře Sedemte Presola Monastery, kde se fakt zastavil čas. 


Odtud vede cesta jen po asfaltu udolím řeky Iskar do městečka Gara Lakatnik, kde se nám naskýtá neuvěřitelný výhled zdola na hory i zhora na údolí. Ten horní pohled je od památníku hrdinům protifašistického povstání v roce 1924. 

Původně jsme se u památníku chtěli uložit ke spánku, ale není tam žádné příhodné místo, a tak pokračuje dál kolem bývalých uranovych dolů, které je potřeby prozkoumat. Následně nacházíme uprostřed hor ubytovnu s parádním vybavením, a tak se tam ubytujeme.