Jižní Amerika 2023/1

Chile, Argentina


Články z cesty po Jižní Americe:


Dnes, jakmile sbalíme stany, konečně vyjedeme zase do hor. A ne tak ledajakých. Národní park Torres del Paine je jedním s nejnavštěvovanějších míst Patagonie. Cestou leží Cueva del Milodón, jeskyně vymletá ledovcovým jezerem kdysi před tisíci lety. Je kolem ní vystavěn vzdělávací park o fauně a osídlování místní krajiny. Platíme vlezné a jdeme na...

Dnes dojedeme do Punta Arenas, kde nás snad čekají nové pneumatiky. Před tím se musíme přemístit do města Porvenir, kde nasedneme na trajekt a přeplavíme se přes Magellanův průliv. Lístky jsme koupili na netu už před pár dny, takže se musíme jen trefit na konkrétní čas, a to jest 14:00.

16. Ushuaia

31.01.2023

V Ushuaii plánujeme zůstat více dní. Máme několik úkolů. Za prvé servis motorek. Za druhé vyrazit na nejjižnější místo, kam to půjde. A za třetí trochu si odpočinout, protože máme za sebou spoustu kilometrů a je rozumné na chvilku vysadit z tempa.

V Puerto Deseado jsme si užili příjemný čas. Byla to psychická i fyzická příprava na dny budoucí. Jak totiž víme z doslechu, příští dny budou jen samé dlouhé přejezdy, často po šotolině a hlavně v silném větru. Kromě oblasti těsně před Ushuai je země placka mezi dvěma oceány, takže se vítr nemá o co zastavit. Čím budeme jižněji, tím...

Celkem jednotvárný den jsme strávili cestou přes další naftová pole a pole větrných elektráren. Za zmínku stojí snad jen socha naftaře v argentinském dresu Caleta Olivia a pak ty větrné elektrárny. Byly vidět na vzdálenost 30 kilometrů a z té dálky vypadali nadpozemsky, protože jich bylo asi 40 za sebou v jedné řadě.

Vstali jsme brzy. Ještě nikdy nebyla při probuzení na začátku hodin sedmička. Částečně za mohli uřvané potvory s dlouhými zobáky, které namísto kohoutů zvěstovaly bydlícím, že už je ráno.

Ráno při odevzdávaní kličů se majitelka penzionu chtěla zase fotit s motorkama. Dohodli jsme se, že od příště budeme za tuto službu požadovat slevu.Vyrážíme na další cestu. Očekáváme kilometry po šotolině. Našli jsme objížďku přímé trasy. Přibližujeme se až skoro k hranici s Chile a těsně před ní máme odbočit do lesů.

16.1
Z Tunuyánu do Malargüe to je asi 250 km. Letíme po RN40 na jih a ukrajujeme kilometry bez možnosti zahlédnout něco výrazně zajímavého. Den jsme ovšem zahájili vydatnou snídaní u Tiffaniho. Byla nejen dobrá, ale i objemná. Naštěstí jsme včas objevili v jídelním lístku informaci, že croissant s vajíčkem a šunkou je pro dvě osoby, protože to, co...

13.1
Cable Carril Al Famatina v Chilesitu, 36 km lanovka, která nás zaujala na mapě, a k jejíž horní stanici jsme se včera snažili dostat po horské cestě, je ve skutečnosti lanová dráha postavená v roce v letech 1901-1905 ke zlatému dolu La Mejicana, ktery se nacházi ve výšce 4200 mnm na hoře Cerro Famatina.

16.1
Trochu předbíhám časovou posloupnost článků, ale dnes rano jsme v navigaci viděli číslo 5000 km. to znamená, že máme, co se ujetých km týče, za sebou třetinu výletu. A musím říct, že úžasného. Žádné velké nehody, samá nádhera a spousta zajímavých míst a lidí. U lidí do spíše odhaduji, protože naše slovní zásoba zatím tu zajímavost úplně...